מאמרים מאת עו"ד לחדלות פירעון ופשיטת רגל

פושט רגל – ההגבלות

הגבלות על פושט רגל

על פושט רגל ההגבלות יכולות להיות מעיקות. מהם מגבלות פושט רגל ואיך ניתן להקל על הגבלות פושט רגל על מנת להקל את ההליך עבורו? מידע בנושא הגבלות על פושט רגל ומידע על אפשרויות ההקלה שיש על פושט רגל הגבלות והתנהלות בהליך.

הגבלות על פושט רגל

פושט רגל ההגבלות – אף אחד מאיתנו אינו מאחל לעצמו הליך פשיטת רגל. עם זאת, לעתים זהו הפתרון המתאים ביותר על מנת למנוע סיבוכים חמורים יותר סביב חובותיך. עם זאת, חלות הרבה הגבלות על פושט רגל שכדאי לתת עליהן את הדעת. כדי להיערך באופן יעיל יותר לקראת כניסתך להליך, אספנו עבורך את כל המידע שצריך לדעת על הנושא.

מעבר למעמד הבלתי נעים בו אנו ניצבים, הגורם המרתיע ביותר בהליך פשיטת רגל הוא מכלול הגבלות פושט רגל המוטלות על חייבים הנמצאים בהליך. עד הגעתנו להפטר המיוחל, צפויה לנו תקופה ארוכה של קשיים ופגיעה בחירויות שלנו בכל תחומי החיים וללא סיוע של משרד עו”ד המתמחה בייצוג חייבים בפש”ר, נתקשה מאוד לנהל את ההליך. באילו היבטים חלות הגבלות על פושט רגל, לכמה זמן ובאילו תנאים? על כך נפרט ברשימה הבאה.

פושט רגל ההגבלות על תחום העיסוק של החייב

הגבלות פושט רגל
מגבלות פושט רגל

עורך דין חדלות פירעון שכטר: פושט רגל הגבלות על חייב המתנהל בהליך פשיטת רגל נאסר לעסוק במספר תחומי עיסוק.

 • עריכת דין – גם עורכי דין הרשומים בלשכה יאבדו את חברותם עם פתיחת ההליך.
 • קבלן רשום – חייבים בפשיטת רגל נמחקים מפנקס הקבלנים לאתר.
 • תיווך נדל”ן – לא יינתן כל רישיון לעסוק בתחום זה במהלך פשיטת רגל.
 • במקרים רבים, פושט רגל לא יוכל לקבל רישיון לייעוץ פנסיוני, גם לאחר קבלת הפטר.
 • מועצות ציבוריות אינן מעסיקות פושטי רגל וביניהן מועצת רשות הדואר, מגוון מועצות מקומיות ברחבי הארץ ואף מועצת רשות שדות התעופה.
 • בנוסף, פושט רגל אינו רשאי להיות רשום כבעל עניין בתאגיד, קל וחומר לייסד אחד.

כל ההגבלות הללו ייוותרו תקפות עד לקבלת ההפטר.

מגבלות פושט רגל – צו עיכוב יציאה מהארץ

עם הוצאת צו הכינוס, מוטל על החייב מגבלות פושט רגל – צו עיכוב יציאה מהארץ. כדי להסיר הגבלה זו, מומלץ להיעזר באיש מקצוע המתמחה בייצוג חייבים בפש”ר. בליווי וסיוע של מומחה, ניתן יהיה להציג בפני בית המשפט נימוקים ראויים לביטול הצו. בית המשפט רשאי לבטל את הצו בכל עת בהתאם לשיקול דעתו ולרוב יתיר זאת על מנת לאפשר לחייב לעבוד בחו”ל על מנת לפרוע חובות או כדי לנכוח באירוע משפחתי. בנוסף, ניתן לקבוע במסגרת ההליך כי לאחר עמידה בצו התשלומים למשך 75% מהתוכנית שנקבעה, יוסר צו העיכוב אוטומטית.

הגבלות פושט רגל – איסור שימוש בכרטיסי חיוב

מגבלות פושט רגל
הגבלות פושט רגל

על כל אדם המנוהל בהליך פשיטת רגל נאסר לעשות שימוש בכל סוג של כרטיס חיוב לרבות כרטיס דביט, כרטיס אשראי או כרטיס נטען. לנאמן שמורה הזכות לבטל את כל חוזי כרטיסי החיוב בבעלותו של החייב לאלתר.

הגבלות פושט רגל – הסרת הגבלה זו אפשרית בשני מקרים:

 • ראשית, נקבע לרוב במסגרת ההליך כי לאחר עמידה בצו התשלומים למשך 50% מהתוכנית, תוסר ההגבלה.
 • בנוסף, רשאי הממונה לשיקול דעתו לא לבטל את חוזי כרטיסי החיוב של החייב. עם זאת, הכונס הרשמי עשוי לעקוף החלטה זו של הממונה ולבטל בעצמו את החוזים. על ידי ליווי משרד לייצוג חייבים בפש”ר, ניתן להגיע להבנה עם הגורמים המעורבים ולבחון אפשרות לשמור על כרטיסי האשראי תחת תנאים מסוימים.

הגבלות על פושט רגל בניהול חשבון בנק

הוצאה לפועל – הגבלות פושט רגל. הגבלות על פושטי רגל מוטלת הגבלה חמורה בחשבון. במסגרת הגבלה זו לא יהיה רשאי החייב להזמין פנקס המחאות. בנקים רבים עשויים לסרב לפתוח חשבון לפושט רגל וחייבים רבים מתנהלים בבנק הדואר עד סיום ההליך. חשוב אמנם לדעת כי סירוב זה אינו חוקי. כל עוד לחייב יתרת זכות בחשבון ואינו מקבל כל מסגרת אשראי, הוא רשאי לפתוח חשבון בבנק רגיל תחת ההגבלות המפורטות לעיל.

הפניית דואר חייב

הגבלה זו ניתנת אך ורק במקרים מסוימים ונתונה לשיקול דעתו של בית המשפט בהתאם לנסיבות יצירת החוב. במסגרת הגבלה זו, יופנה כל הדואר (ולעתים אף הדואר האלקטרוני) הנמסר לחייב אל הנאמן, הכונס הרשמי או המנהל המיוחד כדי לבצע מעקב אחר התנהלותו הכלכלית של החייב ולהבטיח כי היא נעשית בתום לב. הפנייה זו תקפה לשלושה חודשים בכל פעם וניתן לחדש אותה.

הגבלה חמורה זו מהווה פגיעה משמעותית בפרטיות החייב ולכן בית המשפט קשוב פעמים רבות לבקשות להסירה. במידה והוטלה עליך הפניית דואר במסגרת ההליך, חשוב להיוועץ בעורך דין מומחה כיצד להיערך לביטולה.

עד מתי חלות הגבלות על פושט רגל?

הגבלות על פושט רגל
פושט רגל ההגבלות

במסגרת הליך פשיטת רגל יחולו ההגבלות על החייב עד התקיימות אחד או יותר מהתנאים הבאים:

 • במידה ותבוטל ההכרזה על פשיטת רגל עקב אי עמידת החייב בתנאיה, התנהלות שלא בתום לב או כל סיבה אחרת הקבועה בחוק.
 • עם קבלת ההפטר וסיום הליך פשיטת רגל, מתבטלות אוטומטית כל ההגבלות על פושט רגל.

במידה ויאושר הסדר חובות או פשרה אחרת בין החייב לנושיו כל מה שצריך לדעת על הליך פשיטת רגל

 • , או במידה וישנן נסיבות מיוחדות המחייבות את הסרת ההגבלות, רשאי בית המשפט להסיר את ההגבלות. כדי שיעמוד לרשותך מערך הכלים הנרחב ביותר מול בית המשפט, חשוב להיעזר בעורך דין המתמחה בייצוג חייבים בפש”ר בעת הגשת בקשה להסרת ההגבלות.

אי עמידה בתנאים והמגבלות תגרור עונשים כבדים

חובת תום הלב של החייב היא תנאי הכרחי לקיומו של הליך פשיטת הרגל. לכן, חייב שלא יעמוד בצו התשלומים, שיתגלה כי התנהל בתום לב לרבות הסתרת או העברת נכסים, או שלא עמד בכל אחת מההגבלות שהוטלו עליו, עשוי להיעצר עד להודעה חדשה ואף לעמוד בפני הליך פלילי שדינו מאסר.

לכן, חשוב שיהיה לנו מורה דרך ראוי בתוך המסלולים הנפתלים ומלאי המכשולים של פשיטת הרגל. ליווי עורך דין המתמחה בפשיטת רגל יספק לך מידע רב ערך, תחומי עיסוק ממוקדים בתחום, ייצוג ראוי מול בית המשפט להקלת או הסרת ההגבלות ובעיקר, הליך יעיל ופשוט יותר שיקרב אותך אל ההפטר המיוחל.

 

פושט רגל ההגבלות | מגבלות פושט רגל | הגבלות פושט רגל | הגבלות על פושט רגל | פושט רגל הגבלות

 

 

 

עו"ד מישאל גאון
מנהל תיקי המשרד

עו”ד מישאל גאון, מעבר להיות עו”ד וותיק ומשופשף ומומחה מספר אחת במחיקת חובות ולניהול הליכי חדלות פירעון והוצאה לפועל, כבר זכה לנהל בעברו מספר חברות ועסקים ורכש ניסיון רב במגזר העסקי ובעבודה מול הבנקים וגופים ציבוריים גדולים. עו”ד מישאל גאון, משמש כיום כאוטוריטה בתחומי החדלות פירעון ובמילים אחרות- אין כמעט שופט בארץ שלא מכיר אותו (ואת ‘כאב הראש’ שמתלווה לייצוג המשפטי שלו) או כתב עת מקצועי ומכובד שלא מתהדר במאמר מקצועי פרי עטו.

שאלה? כתבו לנו!

פשיטת רגל

חדלות פירעון

שיקום כלכלי

פתח צ'ט
1
שלום וברכה
שלום,
אני כאן לרשותך
Call Now Button