מאמרים מאת עו"ד לחדלות פירעון ופשיטת רגל

איחוד תיקים או פשיטת רגל

פשיטת רגל או איחוד תיקים

איחוד תיקים או פשיטת רגל היא שאלה שחוזרת על עצמה ונפרט על הסוגיה. פשיטת רגל או איחוד תיקים הם הליכים שונים והרבה פעמים מה שטוב לאדם אחד לא יתאים לשני ולהפך.  איחוד תיקים לעומת פשיטת רגל מה כדאי? איחוד תיקים מוגבל באמצעים יהיה שונה בפרמטרים מסוימים כמו גם עולות חששות כמו השפעת  איחוד תיקים ופשיטת רגל על היום יום.  איחוד תיקים ללא הגבלות הוא אפשרי?

איחוד תיקים או פשיטת רגל -מה עדיף?

איחוד תיקים או פשיטת רגל
פשיטת רגל או איחוד תיקים

איחוד תיקים פשיטת רגל – חובות נצברים עשויים לשבש את שגרת החיים באופן רדיקלי. לרוב, שני הפתרונות העיקריים שיוכל להציע לך עו”ד הוצאה לפועל הם איחוד תיקים או פשיטת רגל. לא תמיד ברור באיזה צעד כדאי לנקוט. ברשימה זו ננסה לבחון באילו תנאים ניתן להימנע מהליכי חדלות פירעון ובאילו מקרים היא עשויה להיות דווקא הפתרון המיטיב ביותר.

כל עו”ד הוצאה לפועל בעל ניסיון נרחב בתחומו יאמר לך שככל שהדבר האפשרי, מוטב להימנע מהליכי חדלות פירעון. עם זאת, לא תמיד הדבר האפשרי. בשני המקרים, ניתן לקדם תהליך למחיקת חובות בבנקים, אך נסיבות ואופי התהליך שונות מאוד. כיצד נדע באיזו אסטרטגיה כדאי לנקוט? אספנו עבורך מידע חיוני בנושא.

פשיטת רגל ואיחוד תיקים

כדי להשיב על השאלה האם עלינו לבחור באיחוד תיקים או פשיטת רגל, חשוב שנבין קודם את מהות שני ההליכים. באיחוד של התיקים, אנו מגישים למעשה בקשה לרשות האכיפה והגבייה לאחד מספר תיקים שונים שנפתחו בהוצאה לפועל כנגד החייב. כך, כל החובות הפזורים השונים, יטופלו בהליך אחד. הדבר יחסוך לך זמן ותסכולים רבים בהתנהלות מול הרשות ויאפשר לייעל את ההליך באופן משמעותי. עם אישור איחוד התיקים, יימסר לידי החייב צו תשלומים. במידה ויעמוד בתנאי הצו, יוסרו כל ההגבלות שהוטלו על החייב על ידי הרשם. על אף שתנאי צו התשלומים, לרבות סכום ההחזר, קבוע בחוק – הרשם רשאי להסדיר תנאים מותאמים לחייב על פי שיקול דעתו ובהסכמת הנושים. ייצוג של עו”ד חדלות פירעון יעלה את סיכוייך לקבל התאמה כזו.

באילו תנאים יאושר איחוד תיקים הוצאה לפועל?

פשיטת רגל ואיחוד תיקים כסף
איחוד תיקים ופשיטת רגל
  • ראשית, נדרשת כאמור עמידה בצו התשלומים.
  • האיחוד לא יאושר עבור תיקי מזונות או תיקים שהוגשה בהם התנגדות.
  • על החייב להתחייב לשלם סכום ששיעורו 3% מסך חובותיו לנושים ולעמוד בתשלומים חודשיים עד לקבלת החלטה להסדר או למחיקת חובות בבנקים.
  • החייב נדרש לספק גילוי מלא של נכסיו ותזרים המזומנים שלו ושל משפחתו הגרעינית בליווי סימוכין.

אי עמידה בצו התשלומים לאחר איחוד התיקים

במידה ולא יוכל החייב לעמוד בתנאי צו התשלומים, תכריז עליו הרשות כחייב מוגבל באמצעים. כתוצאה מכך, יוטלו על החייב הגבלות רבות לרבות הגבלות בחשבון הבנק, עיכוב יציאה מהארץ ומגוון איסורים והגבלות אחרות.

פשיטת רגל או איחוד תיקים – אז מתי מומלץ ללכת על איחוד של התיקים?

במידה וסכומי חובותיך מאפשרים לך להימנע מחדלות פירעון, יש לראות בה כמוצא אחרון. איחוד תיקים יאפשר לך לשמור על נכסיך מבלי להידרש לצו כינוס וישנה חירות כלכלית רבה יותר בידיך. אין מנהל מיוחד המופקד על נכסיך והתנהלותך הכלכלית. הליכי פשיטת רגל עלולים להיות ארוכים ומייגעים מאוד ולגרום לתסכול רב. הליך איחוד של התיקים, מדובר בהליך פשוט יותר המתנהל בינך לבין הנושים בתיווך ההוצל”פ וטומן בחובו פחות הגבלות וקשיים.

יתרונות הליכי חדלות פירעון

אז לאחר שבחנו את כל יתרונות הליכי האיחוד לתיקים, השאלה המתבקשת היא: מדוע בכלל להתלבט בין איחוד תיקים או פשיטת רגל? על פניו נראה כי האיחוד הוא הליך מועדף. עם זאת, חשוב לזכור שתי עובדות חשובות:

  • ראשית, לא בכל תנאי יאושר לנו לאחד תיקים ובמקרה כזה הליכי חדלות פירעון יהיו בלתי נמנעים.
  • שנית, ישנם מקרים בהם פשיטת רגל תספק לנו אפשרויות שדווקא ניסיון לאחד את התיקים פשוט לא יכול לתת לנו. ייתכן מאוד שהחירות הכלכלית שאנו כל כך משוועים לה תגיע יותר בקלות דווקא באפיק הזה.

    פשיטת רגל או איחוד תיקים
    איחוד תיקים או פשיטת רגל

במסגרת הליך זה, נגיש בקשה לצו כינוס בסיועו של עו”ד הוצאה לפועל ובמידה והמנהל המיוחד ימצא לאחר חקירתו כי אכן אין נכסים שניתן לממשם על מנת לפרוע את חובותיך, יינתן על ידי בית המשפט צו תשלומים בו יהיה עליך לעמוד לאורך כל ההליך.

יתרונות הליכי חדלות פירעון

על אף הקשיים, ההגבלות והפגיעה האנושה בחירותך, יש בהליך זה פוטנציאל אחד חשוב – ישנה אפשרות להגיע להפטר. כלומר, לאחר תקופה בה יבוצעו התשלומים ויוגשו דוחות על הוצאותיך והכנסותיך, ניתן יהיה להגיש בקשה לבית המשפט או לרשם ההוצאה לפועל למחיקת חובות בבנקים בהם נוצר החוב או מול נושים אחרים ולסיים עם החזרי החובות. מכאן והלאה, יהיה באפשרותך להחזיר את חייך למסלולם. אפשרות זו אינה קיימת כשמאחדים תיקים וברוב המקרים, יידרש ממך להמשיך בתשלומים החודשיים עד לפירעון חובך עד תומו.

איך אדע באילו צעדים לנקוט?

ישנן כמה שאלות שראוי שנשאל את עצמנו בעניין זה:

אילו הגבלות חלות עלי?

בהליכי פשיטת רגל, כל ההגבלות וההליכים המשפטיים נגדך מעוכבים לאלתר (למעט צו עיכוב יציאה מהארץ). יש לך הגנה מלאה מצעדים משפטיים נוספים כל עוד התהליך נמשך.

האם אוכל לעמוד בתנאים?

כאמור, עבור איחוד תיקים, עלינו להתחייב להחזר 3% מהחובות ועמידה בצו תשלומים. כדי להימנע מהכרזה כ”חייב מוגבל באמצעים” ולשאת בהגבלות קשות, חשוב שנבחן היטב את האפשרויות העומדות בפנינו לפני מעשה.

מהו יחס החובות מול העתודות הכלכליות שלי?

ככלל, גובה סכום החוב עומד ביחס ישיר לכדאיות לפשוט רגל. במידה ומדובר בסכום גבוה במיוחד וערך נכסיך אינו יכול לכסות אותם, אין כלל התלבטות בין איחוד תיקים או פשיטת רגל. כאשר אין כל אפשרות לפרוע את החוב, פשיטת רגל תהיה המוצא היחיד. ממילא, כאשר התשלום החודשי היחיד שיהיה באפשרותך לעמוד בו יהיה נמוך וידרוש תהליך ארוך במיוחד, עשוי הרשם להמליץ בעצמו להפנותך להליך פשיטת רגל.

חשוב לזכור כי כאשר הליכי חדלות פירעון מתחילים ביוזמת הנושים, התהליך ינוהל תמיד מול בית המשפט ואילו כשההליך נפתח ביוזמתך, ההליך ינוהל מול רשם ההוצל”פ כאשר החובות הינם עד 150,000 ₪. במקרה כזה, ניתן ליהנות מהליך קצר ופשוט כזה. זהו שיקול נוסף שכדאי לקחת בחשבון.

תהיה בחירתך אשר תהיה, חשוב שיעמוד לרשותך משרד עו”ד מקצועי, אמין ובעל ניסיון שיסייע לך לקבל את הבחירה הנבונה ביותר ולעבור את התהליך באופן מיטיב.

איחוד תיקים או פשיטת רגל | פשיטת רגל או איחוד תיקים | פשיטת רגל איחוד תיקים יציאה מהארץ | איחוד תיקים ללא הגבלות

עו"ד מישאל גאון
מנהל תיקי המשרד

עו”ד מישאל גאון, מעבר להיות עו”ד וותיק ומשופשף ומומחה מספר אחת במחיקת חובות ולניהול הליכי חדלות פירעון והוצאה לפועל, כבר זכה לנהל בעברו מספר חברות ועסקים ורכש ניסיון רב במגזר העסקי ובעבודה מול הבנקים וגופים ציבוריים גדולים. עו”ד מישאל גאון, משמש כיום כאוטוריטה בתחומי החדלות פירעון ובמילים אחרות- אין כמעט שופט בארץ שלא מכיר אותו (ואת ‘כאב הראש’ שמתלווה לייצוג המשפטי שלו) או כתב עת מקצועי ומכובד שלא מתהדר במאמר מקצועי פרי עטו.

שאלה? כתבו לנו!

פשיטת רגל

חדלות פירעון

שיקום כלכלי

×

שיחת ווטסאפ