מאמרים מאת עו"ד לחדלות פירעון ופשיטת רגל

מדריך פשיטת רגל

מדריך פשיטת רגל הישן לעומת החדש. מדריך פשיטת רגל החוק החדש – יש להכיר את נושא פשיטת רגל לפי החוק החדש מפני שנעשו בחוק שינויים קריטיים. יש להכיר את החוקים המשתנים לעומק על מנת לצלוח את ההליך על הצד הטוב ביותר. מומלץ להיוועץ עם עו”ד המתמחה בכך על מנת להגיע אל התוצאה הטובה ביותר עבורך.

פשיטת רגל החוק החדש

פשיטת רגל לפי החוק החדש
פשיטת רגל החוק החדש

פשיטת רגל החוק החדש – למעשה מהחמש עשרה לתשיעי אלפיים ותשע עשרה החל חוק חדלות פירעון החדש המחליף את הליך פשיטת הרגל בשמו החדש – חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, דבר שבא להצביע על כך שהמטרה של פשיטת רגל לפי החוק החדש השתנתה ומטרתה לעזור לחייב להגיע אל שיקום כלכלי וחזרה כמה שניתן לחיים תקינים והזדמנות להתחלה חדשה.

 

מדריך פשיטת רגל החוק החדש – כל מה שצריך לדעת על הליך פשיטת רגל

פשיטת רגל לפי החוק החדש – עבור רבים מאיתנו, הליך פשיטת רגל אפוף במסתורין. במהלך ניהול חובך, סביר להניח שלא כל האינפורמציה תהיה נגישה ולכן אי הוודאות והחששות הם מרובים, ובצדק. כדי להבין יותר מה צפוי לך וכיצד להתנהל בצורה הטובה ביותר במצב החדש, חיברנו עבורך מדריך לחייב. כאן ניתן ללמוד כיצד להתנהל מול הממונה על חדלות פירעון, אילו הסדרי נושים עומדים לרשותך לפני שנפנה לפשיטת רגל, מדוע באמצעות ייצוג עו”ד חדלות פירעון חובות מוסדרים באופן יעיל יותר וכיצד בעזרת החוק החדש למחיקת חובות 2020 היא שנה טובה במיוחד לחייבים.

הידעת? חובות וקשיים כלכליים הם גורם המתח והגירושין מס’ 1 בישראל. אין על כך כל פלא. ככל שסכומי החוב מצטברים, כך ההחזר נעשה מורכב יותר ואפשרי פחות. לרוב, העמידה בהתחייבויות מקשה על ניהול חיים נורמליים ובסופו של דבר, אנו נמצא את עצמנו עבדים למזוזה. החירות הכלכלית שלנו תתפוגג יום אחר יום. היום יותר מאי פעם, מספקת המדינה בידי חייבים כלים רבים על מנת לצאת מהמשבר. רבים מאיתנו לא נמהר להשתמש בהם. הסיבה לכך אינה טמונה בגורם טכני, אלא פסיכולוגי. ההכרה בבעיה דורשת תעצומות נפש ומוכנות לשים את האגו בצד.

אחרי הכול למרות פשיטת רגל החוק החדש, עם הליך פשיטת רגל מגיעה סטיגמה לא פשוטה ורובנו נתפוס זאת ככישלון. על כך אשיב לכם בעובדה פשוטה – מניסיוני כעו”ד חובות לא נעלמים מעצמם. אם לא ניקח עליהם אחריות בהקדם האפשרי, המצב רק יחמיר. תוך זמן קצר משהיינו מצפים, נמצא את עצמנו מנהלים תיק ברשות האכיפה והגבייה וסופגים עיקולים והגבלות שיקשו עלינו אף יותר להסדיר את החוב ולשקם את עצמנו כלכלית. ביטול עיקול חשבון בנק בהוצאה לפועל ועוד. כדי לסייע לך לקבל החלטות נבונות ואחראיות יותר ולספק לך ולמשפחתך הזדמנויות חדשות וטובות יותר לקבל שליטה מחודשת על חייך, חיברנו מדריך לחייב זה שיאפשר לך ללמוד יותר על ההליך, כיצד עם החוק החדש למחיקת חובות 2020 סיפקה ליותר חייבים הליך יעיל ופשוט מאי פעם ועל הסדרי נושים שניתן להגיע אליהם גם לפני צו כינוס וחדלות פירעון.

מהו הליך פשיטת רגל? פשיטת רגל לפי החוק החדש

פשיטת רגל החוק החדש
פשיטת רגל לפי החוק החדש

הליך פשיטת רגל מאפשר לחייב אשר אין ידו משגת לפרוע את חובותיו, להגיע להסכם על החזר חלקי של החובות במסגרת הסדרי נושים ולאחר תקופה מסוימת של החזר, לקבל הפטר מחובותיו ולקבל הזדמנות לשקם את מצבו הכלכלי.

באילו מקרים יידרש הליך פשיטת רגל?

בכל מקרה בו סכום חובותיך חורג מהנכסים העומדים לרשותך או מהכנסתך הצפויה ולא עלה בידך להגיע להסדרי נושים המקובלים על שני הצדדים, ייתכן מאוד שזו תהיה הדרך הטובה ביותר לפעול בה. עם היכנסך תחת פיקוחו של הממונה על חדלות פירעון, לא יהיו רשאים עוד נושיך לנקוט בהליכי הוצאה לפועל נגדך וכל הליך שכבר הוחל נגדך יוקפא לאלתר.

בניגוד להליכי הוצל”פ, הליך פשיטת רגל יכול להיכנס לפועל ביוזמת החייב ולבקשתו. במידה וחובותיך מגיעים עד לסכום של 150,000 ₪, מומלץ לבצע את הבקשה להליך באופן יזום, שכן צפוי לך הליך פשוט יותר במסגרת החוק החדש למחיקת חובות 2020.

כל אדם שסכום חובותיו גבוה מ-17,307 ₪ (הסכום משתנה מעת לעת) ולא עומדים לרשותו נכסים או הכנסה לפרוע את חובותיו רשאי להגיש בקשה להליך. חשוב לזכור אמנם שלצד היתרונות שבהליך, הוא מטיל הגבלות רבות ולא מעט אי נעימות. לכן, על מנת להבטיח כי נקטת בצעד המתאים והנכון ביותר חשוב להיוועץ בעו”ד חובות המתמחה בהליכים אלו.

מי אינו זכאי להליך פשיטת רגל?

אם הגעת עד כה בקריאת המדריך לחייב, ודאי שאלת את עצמך האם ישנן אוכלוסיות שאינן זכאיות להליך. התשובה הקצרה לכך היא – כן, בהחלט. אם ניכנס לפרטים, הרי שישנם מספר מקרים מובהקים בהם לא יאושר ההליך.

  • חייבי מזונות אינם רשאים לפשוט רגל. ישנם לא מעט הסדרים אחרים שניתן לנקוט בהם כדי להסדיר חובות בתחום זה.
  • חייבים שצברו את חובותיהם שלא בתום לב או כתוצאה מהליכים פליליים אינם רשאים להגיש בקשה לפשיטת רגל. נסיבות אלו כוללות גם קנסות שהוטלו על ידי המדינה עקב העבירות, או חובות שצבר החייב כחלק מפעילות עבריינית כמו הימורים, סמים, מעשי מרמה וכו’.
  • התנהלות חייב בהליכים מול רשות האכיפה והגבייה באופן שאינו עולה בקנה אחד עם ההנחיות והיעדר שיתוף פעולה מקטינים משמעותית את הסיכוי לאישור ההליך. חייבים רבים הסתירו נכסים מפני הממונה על חדלות פירעון ולאחר חקירה נחשפו. פעולות אלו לא רק יבטלו את ההליך, אלא עשויים לחשוף אותך להליכים פליליים ועונשים כבדים.
  • כאמור, סכום חובותיך חייב להיות גבוה מהרף הקבוע בחוק להגשת בקשה לפשיטת רגל.

שלבי הליך פשיטת רגל

 מדריך פשיטת רגל החוק החדש
מדריך פשיטת רגל לפי החוק החדש

מדריך פשיטת רגל החוק החדש – לאורך כל אחד משלבי התהליך שנציין במדריך לחייב, מומלץ כי יעמוד לרשותך משרד עו”ד המתמחה בייצוג חייבים. בליווי עו”ד חובות מנוהלים בצורה יעילה ומסודרת יותר ותהיה לך האפשרות לקבל מידע רב ערך על כל הכלים העומדים לרשותך. בנוסף, יש לך קול מול הרשויות שיבטיח כי תמיד תהיה לך אצבע נאמנה על הדופק. התהליך אינו פשוט, אך בסופו יהיה באפשרותך לצאת ממשבר שעשוי להרוס חיים. להלן מוצגים שלבי ההליך העיקריים.

פשיטת רגל ביוזמת הנושים

במידה והבקשה לפשיטת רגל מוגשת מטעם הנושים לאחר שצעדי האכיפה והגבייה הקודמים לא צלחו, תתקבל התראה על פשיטת רגל נגדך. עם קבלת ההתראה, באפשרותך להגיש התנגדות תוך 7 ימים מרגע הקבלה. יש לציין נימוקים ראויים בהתנגדות ולפרט על האופן בו בכוונתך לפרוע את חובך. מומלץ להיעזר בעו”ד חובות מנוסה שיסייע לך לנסח מתווה להסדרי נושים שבית המשפט ימצא לנכון לקבל ושיסייע לך לנמק היטב את ההתנגדות ולמלא את הטפסים כראוי. ככל שההליך יהיה מסודר יותר, כך ייטבו הסיכויים כי ההתנגדות תתקבל על ידי בית המשפט.

פשיטת רגל ביוזמת החייב

במידה ועמדת בכל התנאים לכך, יהיה באפשרותך להגיש בקשה ביוזמתך.

דיון בדבר מתן צו כינוס

מדריך פשיטת רגל החוק החדש על צו כינוס – לאחר הגשת הבקשה, נזומן אל בית המשפט לדיון בו תתקבל החלטה האם להגיש צו כינוס. במידה ותתקבל החלטה לתת צו, נכסיך מרגע זה יהיו מופקדים בידי הכונס הרשמי ומוגנים מפני נושיך. כל הליכי ההוצאה לפועל שננקטו נגדך יוקפאו לאלתר ולמעשה, זו תהיה יריית הפתיחה להליך פשיטת הרגל שלך.

חקירה כלכלית

בשלב זה, ימנה בית המשפט מנהל מיוחד אשר יבצע חקירת יכולת. במסגרת בדיקה זו ייבדקו המשאבים העומדים לרשותך על מנת לבחון כי אכן מצבך עולה בקנה אחד עם ההגדרות שהותוו על ידי הממונה על חדלות פירעון.

תביעות חוב

לאורך תקופת פשיטת הרגל, רשאי כל גורם המעוניין לגבות ממך חובות המגיעים לו להגיש תביעת חוב.

קבלת החלטה אודות פשיטת הרגל

במשך חצי השנה לפחות לאחר מתן צו כינוס הנכסים, ייערך דיון בבית המשפט אודות אישור ההליך. במידה ותתקבל החלטה לאשר, נוכרז באופן רשמי כפושטי רגל. עם ההכרזה, ימומשו נכסים העומדים לרשותך על מנת לכסות את החובות. ויוסדר צו תשלומים המגדיר את סכום ההחזר החודשי שיידרש במהלך ההליך.

בקשת הפטר

לבסוף, יהיה באפשרותך להגיש בקשה לצן הפטר אשר ימחק את כל חובותיך. החוק החדש למחיקת חובות 2020 מאפשר לחייבים תחת תנאים מסוימים לקבל צו הפטר תוך 18 חודשים בהליך. כך, תוך שנה וחצי בלבד יהיה באפשרותך להיפרע מחובותיך ולהתחיל בחיים חדשים. כדי לבחון את זכאותך להליך, יש להיוועץ בעו”ד חובות מקצועי.

הסדרי נושים מחוץ לפשיטת רגל

ייצוג חייבים בפשיטת רגל – על אף שזהו מדריך לחייב בפשיטת רגל, הכולל את מדריך פשיטת רגל החוק החדש – אנו מעמידים לרשותך כמה פתרונות שניתן לנקוט לפני הצעד הדרמטי. כיום החוק הישראלי מאפשר לפנות אל בית המשפט ולהגיע להסדרי נושים גמישים ללא פשיטת רגל. עם התחייבותך לפרוע לפחות 30% מחובך, ניתן באמצעות תיווכו של עו”ד חובות, שהיינו עורך דין פשיטת רגל למצוא פשרה ראויה ולסיים את חובותיך במסגרת הסדרי נושים באישור בית המשפט והסכמת נושיך.

מקורות:

מקור 1 כל זכות
מקור 2 גלובס
מקור 3 ויקיפדיה
מקור 4 גלובס

פשיטת רגל החוק החדש | פשיטת רגל לפי החוק החדש |  מדריך פשיטת רגל החוק החדש

 

עו"ד מישאל גאון
מנהל תיקי המשרד

עו”ד מישאל גאון, מעבר להיות עו”ד וותיק ומשופשף ומומחה מספר אחת במחיקת חובות ולניהול הליכי חדלות פירעון והוצאה לפועל, כבר זכה לנהל בעברו מספר חברות ועסקים ורכש ניסיון רב במגזר העסקי ובעבודה מול הבנקים וגופים ציבוריים גדולים. עו”ד מישאל גאון, משמש כיום כאוטוריטה בתחומי החדלות פירעון ובמילים אחרות- אין כמעט שופט בארץ שלא מכיר אותו (ואת ‘כאב הראש’ שמתלווה לייצוג המשפטי שלו) או כתב עת מקצועי ומכובד שלא מתהדר במאמר מקצועי פרי עטו.

שאלה? כתבו לנו!

פשיטת רגל

חדלות פירעון

שיקום כלכלי

×

שיחת ווטסאפ