מאמרים מאת עו"ד לחדלות פירעון ופשיטת רגל

מה זה עיקול

מה זה עיקול

עיקול הוא הגבלה המופעלת כנגד בעל נכס ומטרתו להגביל את יכולת השימוש של בעל הנכס בנכס שלו. כשהמטרה הסופית היא מניעת הברחת הנכס על ידי בעליו כלומר מכירתו או העברתו לגורם שלישי בכדי למנוע מהנושה לפרוע את חובו מתוך הנכס. ניתן לעקל נכס של אדם כלשהו, גם אם הנכס נמצא כרגע בידי מישהו אחר.

מה זה עיקול

לאחר עיקול הצפי הוא שהחייב ישלם את חובו ובכך יוסר העיקול מהנכס. אולם במידה שהחייב אינו פורע את חובו, יכול הנושה למכור את הנכס המעוקל ומהכסף המתקבל בתמורה, לפרוע את חובו. העיקול הוא סנקציה שאפשר להפעיל כנגד מי שחייב כסף שהוא בעל נכס או שהוא מחזיק בנכס כלשהו ומטרתו כאמור, הוא הגבלת שימוש בעל הנכס בנכס שלו. (לגבי הפעלת עיקול על פושט רגל ראו עיקולים על פושט רגל).

כאשר מישהו חייב כספים, הדבר הבסיסי וההגיוני שהנושה יכול לעשות הוא להיפרע מהנכס של החייב. ודווקא לכן, לעיתים קרובות מוכרים החייבים את הנכס שברשותם או מעבירים במתנה את הנכס, או מעבירים לגורם שלישי רק למראית עין, בכדי ליצור מצג שווא כאילו הנכס כבר אינו ברשותם, ובכך הם מנסים למנוע את העברת הנכס לנושה לשם פירעון החוב.

ובכדי להקדים תרופה למכה מאפשר החוק לנושה לעקל את הנכס, כלומר להגביל את השימוש ולמנוע את מכירתו או העברתו לגורם שלישי וכך כל מי שמעוניין לרכוש את הנכס או להעביר אליו בעלות מהחייב, נפגש ברישום ברשויות המעיד על כך שהנכס מעוקל. וכך נמנעת הברחת נכסים של חייבים לגורם שלישי שאינו הנושה.

מה זה עיקול
מה זה עיקול

עיקול בנכס שאינו נדלן

עיקול נכסים אינו תקף רק במקרקעין, ניתן לעקל גם נכסים ניידים של החייב, כגון אופניים, מחשב, חשבון בנק, רכב, מצלמה ועוד. העיקול מגביל את השימוש של החייב בנכסים אלו ובכך מונע ממנו להבריח גם את נכסי המטלטלין שלו. בהמשך, במידה שהחייב אינו משלם את החוב יוכל הנושה – מי שעיקלו את הנכסים לטובתו – למכור את הנכסים ולהשתמש בכסף שהתקבל לטובת פריעת החוב.

בעיקול של מטלטלין (שאינם נדל”ן) יכול הנושה להחליט אם הוא רוצה להביא לרשותו את הנכס המעוקל הוא שהוא מעוניין רק לנעול את הנכס במנעול. בנכסים מטלטלין כגון אלו שמנינו לעיל (מלבד רכב וכדומה) אין רישום של עיקול, כי הזכויות שלהם אינם רשומים במקום רשמי כלשהו מטעם הרשויות.

ואילו עיקול רכב, למרות שאיננו נדל”ן, אולם מכיוון שרישום הבעלות שלו הוא במשרד הרישוי, ניתן לעקל אותו על ידי רישום עיקול במשרד הרישוי. והחל מרגע הרישום, בעל הרכב לא יוכל למכור את רכבו לגורם שלישי. אך עדיין הנושה לא קיבל את כספו. בכדי לקבל את הכסף בעד פירעון החוב, עליו לתפוס את הרכב פיזית ולמכור אותו.

עיקול בנכס שאינו נדלן
עיקול בנכס שאינו נדלן

עיקול נדלן ומשכורת

נחזור רגע לסוגיית עיקול המקרקעין. עיקול מקרקעין מתבצע על ידי רישום בטאבו (לשכת רישום המקרקעין) או אצל החברות המשכנות שבהם רשומים הזכויות על הנכס. מרגע רישום העיקול, לא יוכל בעל הקרקע למכור את הנכס לגורם שלישי ואף לא להעביר אותו חינם אין כסף. ובהמשך, באם לא יפרע החייב את החוב, יוכל הנושה למכור את הנכס לטובת פירעון החוב.

לגבי עיקול של משכורת, חשוב לדעת שאסור לנושה לעקל את כל סכום המשכורת. לכן, בכדי לצלוח תיק עיקול בכדי שיפעילו אותו באופן חוקי, עליכם להתייעץ עם עורך דין חדלות פירעון והוצאה לפועל. ולגבי צו עיקול של נכסים הוא יכול להינתן כאמור, גם על נכסים של חייב שנמצאים בידי אדם אחר. רשם הוצאה לפועל רשאי להורות על עיקול כלל נכסי החייב, כולל אלו הנמצאים בידי גורם שלישי.

גם הוצאות שכרוכות בהחלת העיקול מתווספות לחייב וכעת, אם הוא ירצה לסגור את התיק, הוא יהיה חייב לשלם גם את ההוצאות האלו. לדוגמה, הוצאות של תשלום לקבלן המבצע בפועל את העיקול, אלו הוצאות שניתן לרשום ולהוסיף לתיק של החוב. תקנות וחוקי העיקול מופיעים בחוקי ההוצאה לפועל (ראו מה זה הוצאה לפועל וכן לגבי הקריטריונים לקבלת הפטר) ועוד. לשאלות נוספות ולליווי משפטי אתם מוזמנים לפנות אלינו עכשיו.

עיקול נדלן ומשכורת
עיקול נדלן ומשכורת
עו"ד מישאל גאון
מנהל תיקי המשרד

עו”ד מישאל גאון, מעבר להיות עו”ד וותיק ומשופשף ומומחה מספר אחת במחיקת חובות ולניהול הליכי חדלות פירעון והוצאה לפועל, כבר זכה לנהל בעברו מספר חברות ועסקים ורכש ניסיון רב במגזר העסקי ובעבודה מול הבנקים וגופים ציבוריים גדולים. עו”ד מישאל גאון, משמש כיום כאוטוריטה בתחומי החדלות פירעון ובמילים אחרות- אין כמעט שופט בארץ שלא מכיר אותו (ואת ‘כאב הראש’ שמתלווה לייצוג המשפטי שלו) או כתב עת מקצועי ומכובד שלא מתהדר במאמר מקצועי פרי עטו.

שאלה? כתבו לנו!

פשיטת רגל

חדלות פירעון

שיקום כלכלי

נקלעת לחובות?
הסדר חובות שיוציא אותך מהבוץ.
עם התאמת פיתרון בול בשבילך!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם

*בכפוף לבדיקת התאמה
פתח צ'ט
1
שלום וברכה
שלום,
אני כאן לרשותך
Call Now Button