מאמרים מאת עו"ד לחדלות פירעון ופשיטת רגל

מה זה הוצאה לפועל

מה זה הוצאה לפועל

הוצאה לפועל הינו הגוף במדינת ישראל האמון על גביית חובות של אנשים שחייבים כסף לזכאים / לנושים, באמצעות פסק דין של בית המשפט או שך בית דין המוסמך לכך באופן רשמי וכן גביית חובות של משכנתא או צ’ק שניתן וחזר ועוד. נקרא גם בראשי תיבות – הוצל”פ. הפעילות של ההוצאה לפועל מעוגנת בחוק על פי דיני ההוצאה לפועל.

מה זה הוצאה לפועל?

רשות ההוצאה לפועל היא בדיוק הגוף הרשמי שהוקם על ידי המדינה בכדי לטפל ולהוציא לפועל את דיני וחוקי ההוצאה לפועל, התשכ”ז-1967 והתקנות שתוקנו מכוח החוק. רוב סוגי הגבייה במדינת ישראל נמצאת בסמכות ההוצאה לפועל אם כי לא הכול. אם מדובר בפסק דין שאינו רק כספי כגון צו מניעה, לא תהייה להוצאה לפועל סמכות לגבות את החובות שבמסגרת צו המניעה.

כאמור, ישנם חובות שלא ההוצאה לפועל מטפלת בהם אלא בית המשפט בעצמו מכוח דיני ביזיון בית המשפט, כמו כן ישנם פסקי דין בגירושין שמי שמטפל בחובות הנובעות בתיק הוא בית הדין הרבני ולא ההוצאה לפועל. דרך נוספת לגביית חובות היא לפי דיני פשיטת רגל. דרך זו היא מנוגדת לשיטת הגבייה דרך הוצאה לפועל, מכיוון שכאשר חייב מוכרז כפושט רגל מעוכבים נגדו כל הליכי ההוצאה לפועל וכאשר הוא מקבל הפטר, ההוצאה לפועל אינה יכולה לגבות עוד את חובותיו.

ישנם כמה סניפים של ההוצאה לפועל ברחבי הארץ ניהול הסניף הוא על ידי רשם ההוצאה לפועל המקומי. תפקידו של הרשם הוא מנהלי, הוא צריך לדאוג שיבוצעו פסקי הדין ובמילים אחרות שישולם החוב. הכלים החוקיים של ההוצאה לפועל לגביית חובות הן צו עיקול, צו תשלום, פקודת מאסר ועוד.

מה זה הוצאה לפועל
מה זה הוצאה לפועל – כאן תקבלו את התשובה

הוצאה לפועל – מונחים והגדרות

בנוסף לרשם ההוצאה לפועל ישנו גם את מנהל לשכת ההוצאה לפועל. מנהל זה מתמנה על ידי שר המשפטים ותפקידו להוציא לפועל את הוראות הרשם. ההגדרות הם מאוד פשוטות – הזוכה הוא מי שאמור לקבל את הכסף, כלומר שחייבים לו כסף ואילו החייב הוא האדם שחייב לשלם את הכסף לזוכה.

בנוסף לזוכה ולחייב ישנו גם ה’מחזיק’ – הגדרה זו מתכוונת לצד ג’ שמחזיק בנכס של החייב והזוכה רוצה לקבל לידיו את החזקה על הנכס הזה מכוח החוב.

הוצאה לפועל – מונחים והגדרות
הוצאה לפועל – מונחים והגדרות

מונחים נוספים של ההוצאה לפועל הינם:

עיקול מטלטלין, עיקול מקרקעין, עיקול בידי צד שלישי, כינוס נכסים, ביצוע בעין, עיכוב יציאה מן הארץ, צווי הבאה וצווי מאסר.

  • ‘עיקול מטלטלין’ – הינו צו המאפשר לעקל נכסים מטלטלין של החייב ולמכרם לכל המרבה במחיר על מנת לשלם מהתמורה את החוב או חלקו. כלים בסיסיים הנצרכים לניהול חייו התקינים של האדם לא ניתן לעקל, כמו כן כלים שהוא נדרש להם לצורך עבודתו אין ההוצאה לפועל יכולה לעקל (זאת במקרה שאינם שוות מעבר לסכום מסוים המופיע בתקנות), תשמישי קדושה ועיטורי צה”ל גם הם אינם יכולים להיות מעוקלים על פי חוק.
  • ‘עיקול מקרקעין’ – הוא עיקול המוטל על נכסי נדל”ן של החייב על ידי מכירתם לכל המרבה במחיר ותשלום החוב או חלקו מהתמורה המתקבלת. אם הנכס המדובר משמש כמקום מגוריו של החייב לא יתאפשר לעקל את הנכס עד שידאגו לו לדיור חלופי.
  • ‘עיקול בידי צד שלישי’ – עיקול נכסים של החייב הנמצאים בידי צד שלישי כגון יתרה בחשבון הבנק או חוב עתידי וכו’.
  • ‘כינוס נכסים’ – נכס שניתן לנהלו ולהכניס רווחים לקופת החייב, במצב שמימושו המיידי יביא להפסד או לתמורה נמוכה מדי. דוגמה לנכסים כגון אלה – דירה שניתן להשכיר, מכונה או מפעל המניב רווחים, חברה שניתן להמשיך לנהל, או מניות של חברה שניתן להמשיך להפעיל וכדומה. במסגרת כינוס הנכסים מתמנה נאמן מטעם הזוכה שהוא בדרך כלל עורך דין חדלות פירעון והוא מנהל את הנכס לטובת קופת החוב.
  • ‘ביצוע בעין’ – העברת נכס של החייב לבעלות הזוכה. כאשר צו ההוצאה לפועל אינו מקוים על ידי החייב ניתן להפעיל נגדו סנקציות של ‘צווי הבאה וצווי מאסר’.

להרחבה ועזרה בתחום ההוצאה לפועל, בצעדים הראשונים של הליך פשיטת רגל או לקבלת פרטים ומושגים בחדלות פירעון צרו עמנו קשר כבר עכשיו.

מונחים נוספים של ההוצאה לפועל
מונחים נוספים של ההוצאה לפועל

 

עו"ד מישאל גאון
מנהל תיקי המשרד

עו”ד מישאל גאון, מעבר להיות עו”ד וותיק ומשופשף ומומחה מספר אחת במחיקת חובות ולניהול הליכי חדלות פירעון והוצאה לפועל, כבר זכה לנהל בעברו מספר חברות ועסקים ורכש ניסיון רב במגזר העסקי ובעבודה מול הבנקים וגופים ציבוריים גדולים. עו”ד מישאל גאון, משמש כיום כאוטוריטה בתחומי החדלות פירעון ובמילים אחרות- אין כמעט שופט בארץ שלא מכיר אותו (ואת ‘כאב הראש’ שמתלווה לייצוג המשפטי שלו) או כתב עת מקצועי ומכובד שלא מתהדר במאמר מקצועי פרי עטו.

שאלה? כתבו לנו!

פשיטת רגל

חדלות פירעון

שיקום כלכלי

נקלעת לחובות?
הסדר חובות שיוציא אותך מהבוץ.
עם התאמת פיתרון בול בשבילך!

מגיעה לך שיחת ייעוץ חינם

*בכפוף לבדיקת התאמה
פתח צ'ט
1
שלום וברכה
שלום,
אני כאן לרשותך
Call Now Button